REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 ZABAWY Z WIERSZAMI JANA BRZECHWY

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

Kontakt z książką daje możliwość poznawania literatury dziecięcej oraz rozbudzania zainteresowań czytelniczych, a obcowanie na co dzień z wierszami pomaga w zrozumieniu podstawowych wartości takich jak, np. prawda, dobro, zło, przyjaźń, piękno, miłość.

Poezja Jana Brzechwy oprócz tych wszystkich zalet dostarcza także takich treści, które doskonale nadają się do różnego rodzaju zabaw, pozwalają na wyrażanie wielu form ekspresji.

Dlatego też na przełomie października i listopada uczniowie klasy drugiej a, c, d, i e uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych pt. „Zabawy z wierszami Jana Brzechwy”. Celem zajęć było przybliżenie sylwetki i twórczości autora klasyki literatury dziecięcej, promowanie czytelnictwa oraz wyzwalanie emocji literackich dzieci.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Wspólną zabawę rozpoczęły zagadki, przypomniały one wszystkim bohaterów najbardziej popularnych wierszy Brzechwy. Następnie uczniowie rozwiązywali rebusy i krzyżówki, których tematyka była zapowiedzią do wysłuchania jednego z najbardziej lubianych utworów poety „Na straganie”. Dalej omawiali ciekawą historię warzyw i wykonywali warzywne stragany.

Kolejna zagadka wprowadziła wszystkich w świat zwierząt z wiersza ZOO. Słuchając utworu, dzieci miały za zadanie zapamiętać jak najwięcej postaci po to, by wspólnie na tablicy odtworzyć występujących w nim bohaterów, a następnie wziąć udział w zabawie ruchowej pt. „ZWIERZĘTA z ZOO”.

Na zakończenie zajęć przypomniane zostały perypetie stonogi z wiersza o tym samym tytule, która została zaproszona do Białej na pierogi. Dzieci z dużym zaangażowaniem opowiadały, dlaczego stonodze nie udało się skorzystać z zaproszenia. Problem stanowiła zbyt duża ilość nóg, które ciągle się plątały. Następnie wszyscy nauczyli się rymowanki: idzie, idzie stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga, hej! Została ona wykorzystana w kolejnej zabawie ruchowej, w trakcie której odbywało się wspólne liczenie nóg.

Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem ze strony dzieci, z ogromnym skupieniem słuchały czytanych wierszy i z dużym zaangażowaniem włączały się do proponowanych zabaw. Uczniowie mieli możliwość poznania zaczarowanego świata wierszy poety, w którym bohaterami są zwierzęta i warzywa oraz zawartego w tych utworach humoru. Okazało się, iż mimo upływu czasu wiersze Jana Brzechwy nie straciły na atrakcyjności i dalej cieszą się ogromną popularnością wśród młodych czytelników.

 

Wiesława Sudy

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2015