REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 RAJD I REKONSTRUKCJA AKCJI Z 1943 ROKU

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 13.06.2017 r.

10 czerwca 2017 roku harcerze z naszej drużyny uczestniczyli w XVII Rajdzie Śladami Żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego zorganizowanym przez Zarząd Główny Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W ten sposób upamiętniliśmy akcję oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich odbicia więźniów przewożonych przez Niemców kolejką wąskotorową latem 1943 roku.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Tegoroczny rajd rozpoczął się zbiórką na ul. Kolejowej, skąd ruszyliśmy kolejką wąskotorową do Karczmisk. Tu odbyła się uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego, którą celebrował ksiądz Grzegorz Kruk. Oprawę muzyczną zapewnił zaś chór z Karczmisk.

 

W uroczystościach brało udział wielu zaproszonych gości, m. in. Przewodniczący Zarządu Powiatu - pan Zenon Rodzik, przedstawiciele powiatu opolskiego, Burmistrz Gminy Poniatowa - pan Zygmunt Wyroślak, Zastępca Burmistrza - pani Krystyna Sołdek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Poniatowe - pan Eugeniusz Chyłaj, przedstawiciele samorządu z  Karczmisk, przedstawiciel IPN z Lublina, kombatanci, delegacje Batalionów Chłopskich z Lublina, Wrocławia, Wałbrzycha, Świdnicy, Zduńskiej Woli, poczty sztandarowe z Bełżyc, Urzędowa, Poniatowej i in.

Bardzo ciekawy okazał się wykład pani Ireny Piątek, która swą opowieścią o funkcjonowaniu ruchu oporu na terenie powiatu opolskiego przybliżyła nam wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Jednak najbardziej widowiskowa była rekonstrukcja odbicia więźniów przewożonych przez Niemców kolejką wąskotorową latem 1943 roku. Została ona przygotowana przez Lubelski Oddział IPN i grupę rekonstrukcyjną.

Po tych wydarzeniach ruszyliśmy kolejką w drogę powrotną, aby kontynuować tę swoistą lekcję patriotyzmu na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Poniatowej. W międzyczasie zatrzymaliśmy się w Rozalinie, gdzie harcerze z naszej drużyny objęli warty honorowe przy pomniku, zaś delegacje różnych organizacji złożyli kwiaty. Upamiętniliśmy w ten sposób miejsce obozu pracy przymusowej utworzone przez Niemców dla polskiej młodzieży.

 

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tych uroczystościach. Wiele dowiedzieliśmy się o walkach AK i BCH na terenie naszego powiatu oraz nawiązaliśmy kolejne znajomości i przyjaźnie, które są bardzo ważne w przygodzie, która nazywa się HARCERSTWO.

  

Oprac.: Jolanta Markuszewska

Zdjęcia: Jarosław Czerniak, Sławomir Węgrzyn


 

redaguje Rafał Pastwa  © 2017