REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 NOC BIOLOGÓW W UMCS W LUBLINIE

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 07.03.2017 r.

W piątek, 13 stycznia br. uczniowie klas V b i VI b z nauczycielkami przyrody p. Anną Sawicką i p. Joanną Niezgodą oraz opiekunkami p. Iwoną Karabelą i p. Katarzyną Tarajko wzięli udział w VI edycji „Nocy Biologów” zorganizowanej przez UMCS w Lublinie.

Organizatorzy przygotowali bogaty program wykładów, warsztatów i ćwiczeń laboratoryjnych.

Wśród wielu ciekawych propozycji wybraliśmy wykład o bioluminescencji czyli o zjawisku świecenia przez niektóre organizmy roślinne i zwierzęce.

Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy wystawę fotografii przyrodniczej „Na tropie natury”. W Muzeum Zoologicznym poznaliśmy różnorodność zwierząt. Byliśmy pod olbrzymim wrażeniem ok. 2000 okazów zwierząt z całego świata m.in. żubra, niedźwiedzia brunatnego i wilka. Mieliśmy także okazję wysłuchania interesujących opowieści zoologa o zwyczajach zwierząt, o gatunkach niebezpiecznych oraz zagrożonych wyginięciem.

Wielkie emocje towarzyszyły nam w czasie warsztatów „Oko w oko z owadami” i „Taki duży, taki mały ornitologiem może być”. Podczas pierwszych mogliśmy rozpoznawać larwy owadów, trzymać na ręce i karmić żywe owady np. straszyki i modliszki. Na warsztatach ornitologicznych poznawaliśmy odgłosy i zwyczaje ptaków. Dowiedzieliśmy się jakie budki lęgowe zawieszać dla ptaków oraz czym najlepiej dokarmiać je zimą. Zobaczyliśmy sprzęt, jakim posługują się specjaliści w terenie.

Na zajęciach laboratoryjnych pt. „I Ty możesz zostać detektywem” uzyskaliśmy, w jaki sposób pobrać materiał genetyczny i przeprowadzić analizę DNA; jak wykryć ślady krwi oraz jak napisać i odczytać niewidzialny list. „Pachnący świat cząsteczek biologicznych” odkrył przed nami sekrety roślinnych zapachów. Każdy z nas wykonał, z pomocą studentów biologii i biotechnologii, pachnąca kulę kąpielową i mydełko, które zabrał do domu.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Z „Nocy Biologów” wróciliśmy pełni wrażeń, nowej wiedzy i z przekonaniem, że świat przyrody jest niezwykle interesujący.

 

Joanna Niezgoda, Anna Sawicka, zdjęcia: Wojciech Nieśpiałowski

 


 

redaguje Rafał Pastwa  © 2017