REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 PIERWSZA POMOC

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 23.03.2018 r.

13 marca 2018 roku harcerze z 38 DH uczestniczyli w szkoleniu z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zajęcia poprowadził funkcjonariusz Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Opola Lubelskiego - str. Bartłomiej Jakóbczyk.

Na początku zapoznał on harcerzy z prawnymi aspektami udzielania pierwszej pomocy oraz przypomniał wiedzę z tego zakresu.  Bowiem umiejętne udzielenie pomocy osobom poszkodowanym w zdarzeniu kryzysowym jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale i moralnym ze strony każdego obecnego na miejscu zdarzenia.

Po części teoretycznej każdy obecny na zbiórce przećwiczył najważniejsze czynności ratownicze: ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) na manekinie osoby dorosłej i dziecka.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Dzięki tym zajęciom harcerze pozbyli się strachu przed udzielaniem pierwszej pomocy, wzmocnili poczucie własnej skuteczności w tym zakresie oraz uzyskali pozytywne nastawienie emocjonalne do tego typu działań.

Wszyscy uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, bo od tego może zależeć ludzkie życie i zdrowie.

Dziękuję mł. kpt. Rafałowi Dobraczyńskiemu za pomoc w zorganizowaniu szkolenia dla harcerzy.

 

Instruktor 38 DH - phm. Jolanta Markuszewska

 

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2018