REALIZOWANE PROJEKTYERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 SPOTKANIE W NETTUNO (WŁOCHY)

ERAZMUS+ 2016/2018

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

 

  opublikowano dnia 17.05.2017 r.

W dniach 26 – 31 marca 2017 r. we włoskim miasteczku Nettuno odbyło się kolejne spotkanie szkół partnerskich, biorących udział w projekcie Erasmus+.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Nettuno położone jest nad brzegiem Morza Tyreńskiego w regionie Lacjum w środkowych Włoszech (60 km od Rzymu). W projekcie „Seeing And Reading The Values” brało udział sześć szkół z Nettuno. Grupa polskich nauczycieli wraz z pozostałymi delegacjami Erasmus+ uczestniczyła w różnego rodzaju warsztatach przygotowanych przez poszczególne włoskie szkoły. Każda ze szkół przedstawiła własną interpretację przydzielonej im wartości „Responsibility” (Odpowiedzialność) w różnych aspektach życia.


 

Uczniowie wszystkich szkół biorących udział w projekcie umilali nam wizytę zapraszając nas na mały recital przygotowany specjalnie dla grupy Erasmus+. W Nettuno mieliśmy okazję zobaczyć sanktuarium Marii Goretti położone się nad samym brzegiem morza oraz cmentarz żołnierzy amerykańskich poległych w czasie II wojny światowej. 

Gospodarze spotkania umożliwili nam zwiedzenie historycznego centrum Rzymu, które jest niewielkie, a większość najwspanialszych zabytków znajduje się w bliskiej odległości od siebie. Trudno jednoznacznie wskazać najważniejszy zabytek, ale prym z pewnością wiedzie Koloseum, które jest w swoim charakterystycznym kształcie rozpoznawalne przez każdego mieszkańca ziemi. Poza Koloseum obejrzeliśmy Panteon, Forum Romanum, Fontannę di Trevi oraz  Schody Hiszpańskie prowadzące do kościoła Trinita dei Monti.

 

Ostatni dzień to wyprawa ulicami Neapolu położonego na tarasach u stóp Wezuwiusza. Nasza wizyta nie mogła się obejść bez obejrzenia starówki miasta wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz malowniczych zabytków Palazzo Reale (Pałac Królewski) oraz antycznego andegaweńskiego dworu królewskiego Castel Nuovo. Godne największego podziwu są kościoły, zamki, pałace,  ale nigdzie indziej nie znajdziemy Narodowego Muzeum Archeologicznego, w którym zgromadzono najcenniejsze eksponaty odkopane z ruin Pompejów i Herkulanum, miast zasypanych wulkanicznym popiołem. Mieliśmy również okazję zobaczyć niewielką miejscowość  Caserta, gdzie znajduje się imponujący pałac, który stanowi  jedną z największych rezydencji królewskich dawnego Królestwa Neapolu i Sycylii. Rezydencja królewska w Casercie  często porównywana bywa do francuskiego Wersalu.

 

Aldona Chabros-Rożalska/Iwona Kucharek


 

redaguje Rafał Pastwa  © 2017