REALIZOWANE PROJEKTYeTWINNING ERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU 2019

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

PSYCHOLOG

 

 

  opublikowano dnia 01.02.2020 r.

Już od wielu lat nauczyciele naszej szkoły starają się budzić w uczniach empatię, wrażliwość na los innych, szczególnie tych słabszych, a także otwartość i życzliwość. Swoje działania kierujemy najpierw w stronę najbliższego otoczenia, a więc lokalnej społeczności, ale pragniemy włączać się również w szersze – ogólnopolskie akcje.

Dlatego właśnie w tym roku powołane zostało do życia Szkolne Koło Wolontariatu „Serce na dłoni”, aby swym zasięgiem objąć jak najszersze grono uczniów naszej szkoły. W ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu organizowane są spotkania popularyzujące wiedzę o wolontariacie, służące organizacji wszelakich zbiórek i akcji charytatywnych. Za nami wiele akcji:

„Pomoc dla rodaków na Wschodzie” – w tę akcję włączyły się wszystkie klasy i pod opieką swoich wychowawczyń przez ponad miesiąc zbierały dary dla Rodaków mieszkających na Ukrainie, Białorusi, w Mołdawii i Kazachstanie. W 2019 roku nasze Szkolne Koło Wolontariatu przyłączyło się do akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej po raz pierwszy, ale dzięki pomocy wszystkich uczniów naszej szkoły zebraliśmy ogromną ilość darów dla najuboższych w postaci żywności, środków czystości, itd.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę – to ogólnopolska inicjatywa obywatelska organizowana od 1993 roku przez Polskie Radio Lublin, kierowana przez Ewę Dados. Jest to zbiórka trwałej żywności, odzieży, środków czystości, słodyczy i zabawek dla potrzebujących rodzin. W tym roku nasze koło po raz pierwszy przyłączyło się do tej akcji i 23 listopada 2019 roku w poniatowskich sklepach zbieraliśmy żywność dla najuboższych dzieci. Oprócz przedstawicieli wolontariatu do akcji przystąpili również harcerze, a także osoby niezrzeszone.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

·         Zbiórka dla kociaków w ramach tej akcji propagowanej w naszej szkole przez Panią D. Herdę i harcerzy od września do grudnia zbieraliśmy karmę, zabawki oraz koce dla kotów ze schroniska w Lublinie. Akcja trwa nadal, bo i potrzeby bezdomnych kociaków są naprawdę duże. Zachęcamy do wspierania akcji.

·         Akcja charytatywna dla Pawła w czwartek, 28 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się kiermasz ciast, podczas którego zbieraliśmy pieniądze na pomoc naszemu koledze Pawłowi oraz dla dzieci Ś. p. Barbary – byłej uczennicy naszej szkoły. W dalszym ciągu będziemy starali się wesprzeć naszego kolegę Pawła w walce z trudną chorobą, nie tylko pomocą materialną, ale i duchową.

·         Pomoc dla uczniów ze Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Poniatowej od początku roku szkolnego nasi młodzi wolontariusze starali się pomagać swoim kolegom uczęszczającym na zajęcia świetlicowe, dzielili się swoimi umiejętnościami i wiedzą, pomagali w odrabianiu prac domowych, tłumaczyli trudniejsze zagadnienia i motywowali do wytężonej pracy. Swoją postawą pokazali, że warto się uczyć, bo nauka przynosi radość i dumę ze swoich dokonań. W drugim semestrze wolontariusze wymienią się, ponieważ chętnych do pomagania jest wielu.

·         Pomoc dla schroniska w Puławach 13 grudnia udaliśmy się z członkami Szkolnego Koła Wolontariatu do Schroniska w Puławach, aby zawieźć dary zbierane przez kilka miesięcy przez uczniów ze wszystkich klas naszej szkoły. Dzięki tej wizycie nasi wolontariusze zrozumieli, że SCHRONISKO to azyl dla bezdomnych zwierząt. Miejsce, gdzie nieważna jest metryka, ani wygląd. To miejsce, w którym każdy niechciany zwierzak znajdzie ciepły kąt i pełną miskę. Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt – by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, wrażliwość na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko.

 

Najważniejszą lekcją było to, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przynosili karmę, koce, zabawki i zachęcamy do udzielania pomocy bezdomnym zwierzętom. Dzięki temu uczymy się przyjaznego stosunku do innych stworzeń i tego, jak wiele zależy od naszej dobrej woli. A może ktoś z Was zdecyduje się na adopcję? W Puławach na dom, miłość i pieszczoty czeka wiele pięknych psiaków i kociaków!

·         W ostatnim tygodniu przed świętami postanowiliśmy wziąć udział w jeszcze jednej akcji – „WYLOSUJ ANIOŁA” – wyślij kartkę do dziecka w szpitalu onkologicznym ”. Przyłączyliśmy się więc do akcji zainicjowanej przez członków fundacji „Gdy liczy się czas”, która ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów oddziałów onkologicznych. Akcja WYLOSUJ ANIOŁA powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Akcję wymyśliła grupa rodziców, którzy postanowili „odczarować” smutek i trud leczenia onkologicznego oraz „zaczarować” czas spędzany przez dzieci w szpitalu. Chcieli pokazać im, że są ludzie, którzy z drugiej strony okna, myślą o nich, modlą się za nich i piszą do nich kartki. Wraz z członkami naszego Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowaliśmy dla dzieci ponad 100 kartek z życzeniami oraz słowami otuchy i wysłaliśmy je do fundacji. Chore dzieci wylosują kartki, które dotrą na ręce Fundacji. Organizatorzy zachęcają również do anonimowej modlitwy za dziecko, które otrzyma przygotowaną przez nadawcę kartkę. Na oddziale onkologii panuje duża rotacja. Dzieci otrzymują chemioterapię lub naświetlania, wyjeżdżają do domu, a kolejne dziecko przyjeżdża na leczenie. Dlatego pragniemy kontynuować naszą akcję w kolejnych miesiącach. Chcemy, aby na twarzach małych pacjentów choć na chwilę zagościł uśmiech, i aby nie czuły się tak samotne.

Ponadto w okresie przedświątecznym nasze działania kontynuowały inne agendy działające na terenie szkoły. Jak co roku w naszej szkole zapłonęło Betlejemskie Światełko Pokoju. 6 grudnia 2019 r. harcerze 38 drużyny z naszej szkoły wyruszyli do Zakopanego po światło betlejemskie, które jest wyrazem miłości i pokoju dla wszystkich obecnych od narodzonego Jezusa. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Także w grudniu organizowane jest coroczne Spotkanie opłatkowe dla nauczycieli, emerytów i społeczności lokalnej. 18 grudnia 2019 r. uczniowie z klas: 5a, 6d, 6f i 7a pod przewodnictwem Pani Anny Świst wraz z kolegami z zespołu muzycznego, prowadzonego przez Panów: Leszka Kramka, Grzegorza Przybytnia i Sławomira Sudego i szkolnego zespołu „Rozśpiewane Nutki” pod opieką Pani Teresy Malinowskiej-Szczuka przygotowali Jasełka dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz emerytów. W uroczystości opłatkowej uczestniczyli również przedstawiciele lokalnych władz, urzędu, parafii oraz rodzice. Przedstawienie i kolędy, które zaprezentowali uczniowie wprowadziły zebranych w świąteczny nastrój i przybliżyły bożonarodzeniowe tradycje, które kultywujemy od tysięcy lat. Spotkanie zakończyła tradycyjna Wigilia z opłatkiem, podczas której składaliśmy sobie życzenia. Uroczystość ta łączy naszą małą lokalną społeczność, pozwala nam się lepiej poznać, zintegrować, otworzyć na innych.

Przed nami kolejne wyzwania i działania na rzecz niesienia bezinteresownej pomocy.

 

Iwona Karabela

 

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2020