13-14 MAJA 2011

HARCERSTWO

 

 II PRZEGLĄD PIOSENKI HARCERSKIEJ I TURYSTYCZNEJ

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam ludzie dobre serca mają. Bo źli ludzie, ach wierz mi, ci nigdy nie śpiewają”.

 

W dniach 13-14 maja 2011 r. w Domu Muzyki w Kraczewicach odbył się II Przegląd Piosenki Harcerskiej i Turystycznej zorganizowany przez 38 Drużynę Harcerską działającą przy Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.


W imprezie wzięły udział drużyny harcerskie, starszoharcerskie i gromady zuchowe skupione w Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej działającym przy Hufcu Lublin oraz wszyscy miłośnicy piosenki turystycznej i harcerskiej. Była to już druga impreza tego typu organizowana przez naszą drużynę. Przyjęła formę przeglądu, bez rywalizacji i festiwalowych zmagań. Jej celem była nie tylko prezentacja dorobku artystycznego środowisk harcerskich, ale także popularyzacja piosenek harcerskich i turystycznych oraz integracja różnych środowisk ZHP zrzeszonych w Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej.

II Przegląd Piosenki Harcerskiej nie odbyłby się, gdyby nie osoby prywatne i instytucje, które wsparły finansowo nasze przedsięwzięcie. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować: Pani Burmistrz Poniatowej Lilli Stefanek; Przewodniczącej Rady Miejskiej – Pani Jadwidze Kustrze, Zarządowi Firmy METALTON G. Olchawski Sp. J., Prezes Banku Spółdzielczego – Pani Maryli Kani, Prezesowi Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej – Panu Piotrowi Kowalskiemu, Zarządowi Firmy Pawtrans Holding Sp. z o. o; Panu Zdzisławowi Gułowskiemu, Panu Jerzemu Nieradce, Panu  Piotrowi Karabeli oraz Dyrektor Banku PKO BP – Pani Renacie Lasocie.

Naszą drużynę w jej działaniach bardzo wspierają instruktorzy z CKPiT wraz z Panią dyrektor Małgorzatą Piskor. Szczególnie chcielibyśmy podziękować Panu Dariuszowi Gołofitowi, który pracuje nad rozśpiewaniem naszej drużyny, oraz Panu Janowi Kozińskiemu.

Duże znaczenie ma dla nas wsparcie, jakie otrzymujemy od Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego, Pana dyr. Zygmunta Wyroślaka i Pani wicedyrektor Bożeny Szwed. Są oni otwarci na nasze działania i zawsze życzliwi 38 DH.

Na II Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Turystycznej ponownie gościliśmy zaprzyjaźnione drużyny harcerskie, starszoharcerskie i gromady zuchowe z rejonu lubelskiego: Gromadę Zuchową „Niezapominajki” z Babina, 43 LDH „Parasol” z Bełżyc, 429 LDH „Sadyba” z Jakubowic Konińskich i 452 Lubelska Rejonowa DH im. Adama Mickiewicza z Nasutowa. Przegląd zainaugurowała Przewodnicząca Rady Miejskiej – Pani Jadwiga Kustra. Nawiązała ona w swoim przemówieniu do reaktywowania po wieloletniej przerwie na terenie naszej gminy harcerstwa, podkreśliła istotną rolę  ideałów harcerskich w kształtowaniu postawy młodego człowieka, życząc jednocześnie wszystkim zgromadzonym dobrej zabawy. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Komendantka Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej, a zarazem przedstawicielka władz Chorągwi Lubelskiej – hm. Krystyna Adamczyk.

Każda z drużyn zaprezentowała  dwie piosenki: harcerską i turystyczną. Występom towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Podczas imprezy panowała przyjazna, pełna życzliwości i wzajemnego wsparcia atmosfera. Wszystkim uczestnikom otuchy dodawały okrzyki i zawołania harcerskie oraz gromkie brawa publiczności.

Podczas tegorocznego Przeglądu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej nie było przegranych. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom i statuetkę za udział w imprezie, które ufundowała Burmistrz Poniatowej – Pani Lilla Stefanek. Zuchy zaś dodatkowo otrzymały maskotki za to, iż wykonywana przez nie piosenka pt. „Mgła w dolinie” zyskała miano przeboju naszego harcerskiego spotkania.

Po prezentacjach piosenek młodzi skauci kontynuowali zabawę we wspólnym harcerskim gronie, integrując się przy pląsach i zabawach.

Wieczorem zapłonęło obrzędowe ognisko, przy którym kilku „biszkoptów” (harcerzy odbywających próbę harcerską) złożyło przyrzeczenie harcerskie. Była to dla nich niezwykle wzruszająca chwila, na którą czekali cały rok. Od tego momentu stali się pełnoprawnymi członkami ZHP, dostąpili zaszczytu noszenia krzyża harcerskiego, który nakłada na każdego skauta obowiązki związane z wypełnianiem prawa harcerskiego.

Dalsza część wieczoru upłynęła nam na wspólnym śpiewaniu, zabawach, pieczeniu kiełbasek i zacieśnianiu więzi i przyjaźni harcerskich.

Po spokojnej nocy, w sobotę, po porannym harcerskim apelu i samodzielnie przygotowanym śniadaniu, część harcerzy udała się na zwiad terenowy. Gdy wrócili, czekała na nich smaczna grochówka. Ostatnie biwakowe chwile spędziliśmy na wspólnych harcerskich zabawach.

W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować Pani Dagmarze Matysik za udostępnienie harcerzom Domu Muzyki w Kraczewicach.

Wszyscy skauci odjeżdżali w doskonałych nastrojach, planując już kolejne spotkania w takim samym gronie. Nasze dwudniowe spotkanie potwierdziło słuszność słów, które mówią, że „…harcerstwo to wielkie emocje i niezapomniane przeżycia”.

 

CZUWAJ!

dh. Jolanta Markuszewska, dh. Dorota Herda

 

 

autor © 2011 rap

 

STRONA GŁÓWNADRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

WSPIERAMY

REALIZOWANE PROJEKTYROZWINĄĆ SKRZYDŁAFRSE COMENIUSZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAPIERWSZAKI

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAŚWIETLICAHARCERSTWO

SOCRATES-COMENIUSMY SCHOOL IS COOL