WYCIECZKA DO LUBLINA

  W RAMACH PROJEKTU ROZWINĄĆ SKRZYDŁA"

   

AKTUALNOŚCIO PROJEKCIEDOKUMENTACJA

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

W bieżącym roku szkolnym nasza placówka przystąpiła do projektu edukacyjnego „Rozwinąć skrzydła”, którego celem jest podwyższenie jakości świadczonych usług edukacyjnych, podniesienie motywacji dzieci do nauki i rozbudzenie ich zainteresowania wiedzą. Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu uczniowie z naszej szkoły w dniu 27 października mieli możliwość wzięcia udziału w edukacyjnej wycieczce do Lublina.

Lublin to jedno z najstarszych miast w Polsce. Lubelskie Stare Miasto robi niesłychane wrażenie na dzieciach i dorosłych – przepiękne kamienice, niesamowity Plac po Farze, majestatyczne kościoły i podziemia, które (podobno) kryją niejedną tajemnicę. Budowle sakralne tego obszaru prezentują okresy stylowe od gotyku do baroku.

Inną atrakcją turystyczną są Lubelskie Podziemia. To około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Starym Miastem i stanowiąca ciąg szesnasto- i siedemnastowiecznych piwnic prowadzących od lochów Trybunału Koronnego przez Rynek, aż do Placu po Farze. W salach na całej długości prezentowane są makiety obrazujące fazy rozwoju Lublina – od czasów plemiennych do ok. 1670 r.

Cała trasa jest swego rodzaju podróżą przez historię miasta. Opowieścią o momentach chwały i splendoru, np.  sławnych lubelskich jarmarkach, czy też zawarciu Unii Lubelskiej, jak i tragicznych wydarzeniach:  pożary, epidemie, najazdy.

Przejście przez lochy jest  zanurzeniem się w otchłań prawie 1000-letniej historii Lublina. Dużą atrakcją jest też ruchomy teatrzyk przedstawiający wielki pożar Lublina z 1719 roku i cud Drzewa Krzyża Świętego. Dzięki odrobinie techniki zwiedzający mogą znaleźć się przez chwilę w  w samym środku tego tragicznego wydarzenia.

Dzieci odwiedziły również Archikatedrę pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Jest ona jednym z pierwszych barokowych budynków wzniesionych poza Włochami. Wielkie zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziła zakrystia akustyczna, w której wykorzystano efekt świadomego doboru kształtu krzywizny sklepienia, gdzie głosy odbijające się z jednego naroża trafiają do drugiego. Obecnie w zakrystii akustycznej eksponowane są zachowane skarby katedry. Przed II wojną był to drugi, po Częstochowie, skarbiec gromadzący późnogotyckie dalmatyki, barokowe ornaty, lichtarze, monstrancje itd.

Jednak najwięcej emocji wywołały Pokazy z Fizyki zorganizowane przez Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Ich ideą jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów.  Pokazywane są zarówno doświadczenia trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Dużo ekscytacji wśród oglądających wywołały pokazy, w których naukowcy zaprezentowali m.in. powstawanie wyładowań elektrycznych, czyli piorunów, sposób działania silników odrzutowych, zasadę poruszania się poduszkowca i wiele, wiele innych ciekawostek fizycznych.

W jasny i atrakcyjny sposób, poprzez zabawę dzieci poznawały prawa fizyki. Aktywnie uczestniczyły w doświadczeniach, asystując naukowcom.

Tego typu lekcje w terenie zawsze dostarczają wielu wrażeń i na długo pozostają w pamięci uczniów.

Opracowały: Jolanta Markuszewska i Dorota Herda

 

 

autor © 2010 rap

 

STRONA GŁÓWNADRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

WSPIERAMY

REALIZOWANE PROJEKTYROZWINĄĆ SKRZYDŁAFRSE COMENIUSZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMA

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAŚWIETLICAHARCERSTWO

SOCRATES-COMENIUSMY SCHOOL IS COOL