REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 NA ŚW. ANDRZEJA BŁYSKA PANNOM NADZIEJA ...

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzień ten traktowano z powagą, wierzące dziewczyny modliły się o dobrych mężów, a wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja – dla nas również.

W związku z tym nasi uczniowie razem ze swoimi wychowawcami przygotowali zabawy andrzejkowe, na których oprócz doskonałej muzyki  były także popularne wróżby. Oto niektóre z nich:

 KOLOROWOANDRZEJKOWO

Losowanie kolorów. Uczestnicy zabawy siedzą w kręgu i losują karteczki w sześciu kolorach. Osoba, którzy wylosowała dany kolor wstaje, a „wróżka” czyta przestrogi na przyszłość, odpowiadające kolorom wylosowanych kartek.

.

 ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z BUTELKĄ

Wróżba z zaczarowaną butelką to świetna zabawa na Andrzejki! Dowiesz się co czeka Cię w najbliższej przyszłości - wesoła wycieczka czy wygrana w konkursie. A może szlaban na komputer?

 

 MAGICZNY KRĄG NA ANDRZEJKI

Dzieci siadają wokół kręgu – każde po kolei rzuca dwiema kostkami do gry tak by trafić w karton. Po rzucie liczymy oczka, bez tych, które poleciały poza kartonowy krąg. Wynik to wróżba na przyszły rok

 ANDRZEJKOWE CIASTECZKA Z WRÓŻBĄ

Andrzejkowe ciasteczka rozpływają się w ustach – a wróżby w nich ukryte odkryją przed dziećmi tajemnice nadchodzącego roku... Pysznej zabawy!

 

 ANDRZEJKOWE DRZEWKO SZCZĘŚCIA

Wskaż karteczkę na drzewku. Sprawdź, jaki znajduje się w niej symbol, który podpowie ,co cię czeka przez cały rok.

 BUTY NA PROGU

Dziewczyny ustawiają buty po lewej stronie nogi jeden za drugim w pokoju. Następnie ostatni but przestawiają na początek i tak w kółko, aż but jednej z dziewczyn dotknie progu – to ona pierwsza wyjdzie za mąż.

 SERCE

W tym przypadku trzeba wyciąć serce z papieru i napisać na nim imiona chłopców i dziewczynek. Teraz odwracamy serce zapisaną stroną do dołu i przekłuwamy igłą. Imię na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej.

Opracowała Małgorzata Zielińska

w górę/up

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2013