REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 POZNAJEMY TRADYCJE ŚWIĄTECZNE REGIONU

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

W okresie przedświątecznym uczniowie klasy 2b  pod opieką wychowawczyni Anny Woźniak i rodziców wybrali się na dwie wycieczki w celu poznania tradycji bożonarodzeniowych naszego regionu.

Pierwsza wycieczka odbyła się do Skansenu Wsi Lubelskiej. Dzieci z uwagą słuchały opowieści pani przewodnik o tym, jak w dawnych czasach przygotowywano się na wsiach do świąt Bożego Narodzenia. Z zaciekawieniem oglądały chałupy wiejskie z wystrojem świątecznym i były zachwycone ozdobami, które wisiały na choince stojącej w pięknym dworku zamieszkałym kiedyś przez średniozamożną rodzinę. Dekoracje wykonane były z kolorowych papierów, bibuły, pazłotek, wydmuszek i  słomy. Uczniowie, pod opieką pani instruktor, wykonywali podobne ozdoby i zabrali je do domu, aby powiesić je na swoich choinkach.

W czasie drugiej wycieczki do Zagrodowej Osady w Uściążu dzieci słuchały opowiadań o potrawach świątecznych przygotowywanych dawniej na wsiach i uczestniczyły w warsztatach cukierniczych: piekły i zdobiły pierniczki na choinkę. Zapach ciasteczek był tak intensywny, że przywołał do Osady Mikołaja. W zaczarowanej atmosferze przy kominku dzieci powitały gościa piosenkami, a w zamian otrzymały wspaniałe prezenty. Na pożegnanie Mikołaj otrzymał pudełko pachnących pierniczków.

W drodze powrotnej do Poniatowej nasz autobus zatrzymał się koło Firmy Pawtrans Holding sp. z o.o., bo czekała na nas niespodzianka. Mikołaj obdarował dzieci słodyczami i kolorowymi balonami.

Trochę zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do naszych domów.

 

Anna Woźniak

w górę/up

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2013