REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 OBCHODY DNIA ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas” Florian Plit

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi w naszej szkole rozpoczęliśmy już na początku kwietnia akcją Sprzątanie Świata. Ósmego kwietnia uczniowie klas III, IV, V i VI zaopatrzeni w rękawice i worki sprzątali śmieci w naszym mieście, zalegające poza miejscami ich składowania. Każdej grupie został przydzielony do uprzątnięcia inny teren, a po dwóch godzinach trwania akcji nasza miejscowość lśniła czystością. Warto przypomnieć, iż akcja Sprzątanie Świata wywodzi się z Australii. Inicjatorem działań był mieszkaniec Sydney - Ian Kiernan. Jego pasją było żeglowanie. Bardzo martwiło go to, że morza, po których żegluje i plaże, gdzie często spaceruje, są tak zaśmiecone. Postanowił wtedy zmienić taki stan rzeczy. Wraz ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi zorganizował sprzątanie plaż nad Zatoką Sydneyską - 8 stycznia 1989 roku. Rok później akcję rozszerzono na całą Australię. Do naszego kraju przeniosła ją pani Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994 roku. W kampanii, której koordynatorem i patronem jest Fundacja Nasza Ziemia, uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych i ochotnicy. Obecnie bierze w niej udział ponad 130 państw.

Kolejnym działaniem podjętym w naszej szkole w ramach obchodów Dnia Ziemi było zorganizowanie wystawy kwiatów pt: „Wiosna w donicach”. Już na początku kwietnia na korytarzu I piętra naszej szkoły zrobiło się kolorowo i pachnąco, dzięki kwitnącym roślinom doniczkowym, przyniesionym przez uczniów. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ poza wrażeniami zmysłowymi dostarczyła nam wiedzy na temat różnorodności gatunków roślin doniczkowych, ich pochodzenia i warunków hodowli.

Natomiast w bibliotece szkolnej, dzięki zaangażowaniu i pomocy pani bibliotekarki Wiesławy Sudy, udało się zorganizować wystawę książek o tematyce przyrodniczej i ekologicznej pt. „Światowy Dzień Ziemi”. Dzieci oglądające ekspozycję mogły zaznajomić się z literaturą popularnonaukową poświęconą przyrodzie ożywionej i nieożywionej naszej planety oraz z zagadnieniami dotyczącymi ekologii i ochrony środowiska. Wystawę wzbogaciły plakaty i plansze edukacyjne o tej tematyce.

Wszyscy wiemy, jak trudna jest sytuacja zwierząt w schroniskach. Aby polepszyć ich los, uczniowie naszej szkoły w ramach obchodów Dnia Ziemi postanowili przeprowadzić zbiórkę pieniędzy na ich cel. Uczennice klasy VI wykonały plakat zachęcający do niesienia pomocy niechcianym zwierzakom, a następnie przez miesiąc kwiecień zbierały pieniądze, za które zakupimy karmę  i przekażemy ją do zaprzyjaźnionego schroniska w Lublinie.

Uczniom, którzy są zainteresowani przyrodą i jej problemami oraz chętnie wykazują się zdolnościami artystycznymi, zaproponowaliśmy dwa konkursy plastyczne o tematyce ekologiczno – przyrodniczej: „Mój świat jest Eko” oraz „ Drugie życie śmieci – zabawka dla dzieci”. Obydwa konkursy miały za zadanie uwrażliwiać dzieci na problem zanieczyszczenia środowiska, poszerzać wiedzę o zasobach przyrody i odnawialnych źródłach energii, kształtować postawę proekologiczną z uwzględnieniem świadomej gospodarki odpadami, pobudzać wyobraźnię oraz ich twórczą aktywność. Konkurs na plakat pod hasłem „Mój świat jest Eko” był skierowany do uczniów klas I – VI. Spośród prac, które wykonały dzieci, komisja konkursowa nagrodziła 2 plakaty:

I miejsce - Wioleta Sosik z klasy VId

II miejsce - Agata Walencik z klasy IVd

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

 

Zadaniem uczestników konkursu „Drugie życie śmieci – zabawka dla dzieci” było samodzielne zaprojektowanie i wykonanie przestrzennego modelu zabawki z odpadów – surowców wtórnych. Konkurs został skierowany do uczniów klas IV – VI. Po długich dyskusjach i naradach komisja zdecydowała się przyznać następujące nagrody:

I miejsce – Julia Walencik klasa IVa

II miejsce – Oliwia Baran klasa IVa, Wiktoria Ciosek klasa IVa

III miejsce – Szymon Kowalewski klasa Vc

Wyróżnieni zostali:

Oliwia Łakoma klasa IVa

Patrycja Wojtaszko klasa IVa

Agata Walencik klasa IVd

Agata Struziak klasa Vc

Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursach. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

Kulminacyjnym i zarazem ostatnim punktem obchodów Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole był program słowno – muzyczny pt: „Ekologiczny Teleexpress”, przygotowany przez klasę Va i IIb. 28 kwietnia młodzi aktorzy przedstawili swoim kolegom serwis informacyjny, a wiadomości w nim przekazane dotyczyły zagadnień ekologicznych i ochrony środowiska. Zobaczyliśmy między innymi scenkę, w której pokazano niewłaściwe zachowanie młodzieży w lesie. Wysłuchaliśmy wywiadu z drzewami z Puszczy Białowieskiej, dzięki któremu poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat lasów w Polsce oraz poznaliśmy problemy nękające drzewa. Uczniowie zaprezentowali materiał z premiery przedstawienia „Ekologia na co dzień”, z którego dowiedzieliśmy się jak swoimi działaniami możemy wspomóc Matkę Naturę w zachowaniu jej w czystości. Na koniec pani pogodynka przedstawiła kwietniową prognozę pogody, przypominając o tym, że lubi płata figle. Program apelu wzbogaciły piosenki o tematyce przyrodniczo-ekologicznej.

Mamy nadzieję, że tegoroczne obchody Dnia Ziemi w naszej szkole dostarczyły nie tylko wspaniałej zabawy, ale również przyczyniły się do kształtowania właściwych i aktywnych postaw naszych uczniów wobec ochrony środowiska.

 

Opracowanie: Anna Sawicka, Anna Woźniak, Bożena Szwed, Wiesława Sudy

w górę/up

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2014