REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH 2013  

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

 

„Nie urodziliśmy się dla nas, lecz dla naszej ojczyzny” Platon

W pełnej burzliwych wydarzeń historii naszego państwa znajdują się takie, obok których nie można przejść obojętnie, a które powinny stanowić przedmiot naszych refleksji. Nie inaczej jest w przypadku obchodów majowych, które również w tym roku upamiętniają dla nas – Polaków kluczowe momenty w dziejach polskiej państwowości.

Na pewno jednym z nich okazała się próba ratowania suwerenności Rzeczpospolitej Obojga Narodów w postaci Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku uchwalonej przez obradujący w latach 1788-1792 Sejm Czteroletni. Dokument ten powszechnie nazwany Konstytucją 3 Maja, choć nie uratował Polski przed rozbiorami, oznaczał podjęcie radykalnych kroków w kierunku naprawy państwa przez tych, którzy dostrzegali powagę dramatycznej wówczas sytuacji. „Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu.” – słowa te pochodzą z uniwersału Konstytucji 3 Maja 1791 roku.

Pamiętając o tych wydarzeniach, podobnie jak w latach ubiegłych harcerze z 38 DH wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę w Kościele pw. Ducha Świętego. Następnie wraz z pocztami sztandarowymi różnych instytucji oraz delegacjami: Rady Miejskiej, Związku Weteranów i Rencistów, przedstawicieli organizacji i partii politycznych wyruszyli ulicami miasta, aby pod Pomnikiem Symbolem Walki i Męczeństwa oraz Pomnikiem Konstytucji 3 Maja złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.


W środę 8 maja 2013 r. podczas obchodów 68 rocznicy podpisania aktu kapitulacji Niemiec druhny i druhowie objęli honorową wartę przy Pomniku – Symbolu Walki i Męczeństwa w Poniatowej. Wysłuchali przemówienia przedstawiciela Związku Kombatantów RP oraz apelu poległych. Wraz z przedstawicielami władz miasta, członkami Związku Kombatantów RP, delegacjami ze szkół oraz różnych organizacji samorządowych pragnęliśmy w ten sposób uczcić Dzień Zwycięstwa poprzez naszą służbę.

Niech II wojna światowa na zawsze pozostanie dla nas lekcją, której nigdy nie zapomnimy. Tak jak zawsze pamiętać będziemy o jej ofiarach i bohaterach. Najlepszym sprawdzianem z tej strasznej lekcji niech będzie nasze życie i nasza codzienna postawa - wolna od nienawiści i pogardy dla człowieka. Pamiętajmy o tym, by już nigdy nie powtórzyła się podobna tragedia.

 

opracowanie Jolanta Markuszewska

zdjęcia Dorota Herda, Jolanta Markuszewska

w górę/up

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2013