REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 LISTOPADOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2014

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

Uczniowie klas Vc i Vd wraz z wychowawczyniami Małgorzatą Hulak i Aldoną Chabros-Rożalską uświetniły obchody Dnia Niepodległości w naszej szkole.

10 listopada 2014 roku spotkaliśmy się na apelu z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości poświęconej Ojczyźnie i wolności. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.


Dzieje naszej ojczyzny to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie. Częściej  życiu naszych przodków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zniknęło z map Europy na ponad 120 lat.

Polacy potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć. Taką postacią okazał się Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 roku przejął władzę nad wojskiem i został naczelnikiem państwa.

Polska zmartwychwstała i już w pierwszych dniach życia nasze wojsko potrafiło pokonać nieprzyjaciela, przed którym inni drżeli. 15 sierpnia 1920 r. Wojsko Polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego pokonało Armię Czerwoną. Bitwę tę nazwano „cudem nad Wisłą”. Zawdzięczamy to doskonałej postawie żołnierzy, dobremu dowodzeniu, oraz wierze i modlitwie narodu.

 

Opracowała: Aldona Chabros-Rożalska i Małgorzata Hulak

w górę/up

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2014