REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 II RAJD MAJORA CC. ZAPORY

HARCERSTWO

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

Udział harcerzy z 38 DH w II Rajdzie majora cc. Zapory

10 maja 2014 roku nasza drużyna harcerska uczestniczyła w II Rajdzie im. majora cc. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora pod patronatem merytorycznym Instytutu Pamięci Narodowej - Odział w Lublinie i patronatem honorowym Lubelskiego Kuratora Oświaty. Był on poświęcony żołnierzom cichociemnym. Upamiętniał wydarzenia  nocy z 15 na 16 kwietnia 1944 r. Wówczas to odbyło się pierwsze w okupowanej Polsce konspiracyjne lądowanie samolotu alianckiego „DAKOTA” na matczyńskich polach. Był to samolot transportowy o dużym zasięgu operacyjnym, posiadający dodatkowe zbiorniki w kadłubie, mogący startować z lotnisk trawiastych. Anglicy nadali operacji kryptonim „Wildhorn”, u nas akcja przeszła do historii pod kryptonimem „Most I”. Była to jedna z najsłynniejszych akcji polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Trasa rajdu biegła z Bełżyc chodnikiem do Jaroszewic, następnie drogą polną do cmentarza w Matczynie, dalej do lądowiska „Bąk” koło Matczyna, by zakończyć się w Szkole Podstawowej w Matczynie. Pogoda tego dnia była bardzo zmienna. Rozpoczynając trasę, zmagaliśmy się z przejmującym wiatrem, deszczem i chłodem. Jednak nie poddawaliśmy się złej aurze i ze śpiewem na ustach przemierzaliśmy pierwsze kilometry. Wkrótce niebo się rozchmurzyło i wyjrzało słońce. W rajdzie wzięła udział grupa historyczna - Zgrupowanie Radosław w historycznym umundurowaniu, z historycznym wyposażeniem i replikami broni oraz komandosi z JWK Lubliniec w umundurowaniu i ze sprzętem.

Po drodze na poszczególnych punktach mieliśmy okazję wysłuchać relacji i wspomnień weteranów z tamtych czasów oraz krótkich prelekcji. Uczestniczyliśmy w polowym nabożeństwie majowym, oddaliśmy cześć bohaterom uczestniczącym w akcji „Most”. Całą drogę towarzyszyły nam pieśni wojskowe i patriotyczne. Niedaleko lotniska „Bąk” rozpaliliśmy ognisko, gdzie własnoręcznie upiekliśmy kiełbaski, by posilić się przed dalszą drogą. Finalnym punktem naszego marszu była Szkoła Podstawowa w Matczynie. Tu mieliśmy okazję podziwiać prezentację eksponatów z czasów II wojny światowej, obejrzeć wystawę modeli samolotów z tamtych czasów oraz wysłuchać część artystyczną przygotowaną przed uczniów z Matczyna, dotyczącą wydarzeń z 1944 roku.

Do Poniatowej wróciliśmy niesamowicie zmęczeni i bardzo ubłoceni. Jednak wrażenia z tego marszu pozostaną w nas na długo, a na naszych mundurach przybędzie kolejna odznaka, która będzie nam przypominała o tym wydarzeniu.

Jolanta Markuszewska

w górę/up

 

Epizod poniatowski z dziejów legendarnego majora „Zapory”

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2014